+strona główna     +dodaj do ulubionych    + Ubernachtung Dziś są imieniny: Aliny, Anety, Benona
Trójmiasto - noclegi, hotele, mapa i atrakcje

       MIEJSCOWOŚCI
Gdańsk
Gdynia
Łęgowo
Pruszcz Gdański
Rumia
Sobieszewo
Sopot
Świbno

Szukaj na stronie

     LINKI
Karpacz
Karkonosze

Online: (1)

Gdańsk

Koordynaty GPS: 54°21'18.741"N, 18°38'42.002"E
Region: Trójmiasto
Noclegi w miejscowości: Gdańsk noclegi
wojewodztwo: pomorskie
OPIS

GDAŃSK

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 997 r. Wówczas osada leżała w granicach państwa pierwszych Piastów. W roku 1308 zostało zajęte przez Krzyżaków, którzy panowali tu aż do roku 1454. Intensywny rozwój nastąpił dopiero po wojnie trzynastoletniej. W tym okresie właśnie powstały najpiękniejsze budowle. Podczas II wojny światowej Gdańsk uległ sporemu zniszczeniu. W dużej mierze przyczyniła się do tego Armia Czerwona.

Ulice starówki są zamknięte dla kierowców mieszkających poza nią. Parkingi znajdują się przy: ul. Toruńskiej, Podwalu Staromiejskim, Podwalu Przedmiejskim, ul. Gnilnej, ul. Ducha Świętego oraz na Targu Węglowym.ZABYTKI I ATRAKCJE
 • ULICA DŁUGA - jest najbardziej reprezentacyjną ulicą Gdańska. W przeszłości mieszkali tu najzamożniejsi patrycjusze gdańscy. Jedną z najpiękniejszych kamienic jest Dom Uphagena, który to przetrwał niemal w niezmienionym stanie do początków XX w. Obecnie we wnętrzu mieści się Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca odbywają się tu koncerty z cyklu "Muzyczne niedziele w Domu Uphagena".
 • RATUSZ GŁÓWNEGO MIASTA - jest jedną z najwspanialszych budowli tego typu w Polsce. Powstawał etapami, od 1379 do 1492 roku. Na jednym z narożników znajduje się zegar słoneczny z 1589 r., na którym widniej łaciński napis: "Cieniem są nasze dni". Najbardziej okazałą jest Sala Czerwona, która jest jedną z najbogatszych wnętrz ratuszowych. Obecnie we wnętrzu ratusza mieści się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. W sezonie, na wieży, działa punkt widokowy (10.00-18.00).
 • ZŁOTA BRAMA - (na ulicy Długiej) - renesansowa brama zbudowana w latach 1612-1614. Budowla wykonana jest w stylu rzymskich łuków triumfalnych.
 • DWÓR BRACTWA ŚW. JERZEGO - przylega do Złotej Bramy. Jest to późnogotycka budowla wzniesiona pod koniec XV w.
 • DWÓR ARTUSA - znajduje się przy Długim Targu. We wnętrzu można podziwiać ławy rajców, modele starych żaglowców, malowidła, freski oraz ogromny renesansowy piec kaflowy, wysoki na 12 m. W kamienicy zwanej Domem Ławników lub Sienią Gdańską, między godz. 13.03 a 17.03 pojawia się słynna Panienka z okienka, która kłania się przechodniom. Dwór Artusa jest jednym z budynków wchodzącym w skład Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
 • FONTANNA NEPTUNA - symbol miasta, który nie może być pominięty przez przybyszów. Postać Neptuna nawiązuje do związków Gdańska z morzem. Podobno, raz na sto lat, z fontanny zamiast wody tryska złota wódka. Fontanna stoi w tym miejscu od 1633 r.
 • BRAMA WYŻYNNA - otwiera tzw. Drogę Królewską biegnącą ulicami Długą i Długim Targiem do Bramy Zielonej. Renesansowa brama została zbudowana w latach 1586-88 przez Wilhelma van den Blocke.
 • ZESPÓŁ PRZEDBRAMIA - złożony jest z gotyckiej wieży Więziennej i renesansowego pałacyku (Katowni), w którym, od XV do XVII w. wieku zamieszkiwali miejscy kaci. Na ścianie wieży można zobaczyć dawny pręgierz, a wewnątrz zespołu cele więzienne i loch śmierci głodowej. Obecnie w obiekcie znajduje się ekspozycja wyrobów z bursztynu.
 • BRAMA ZIELONA - stoi na miejscu dawnej bramy Kogi. Została wzniesiona w latach 1568-1571 przez Regniera z Amsterdamu i Hansa Kramera z Drezna.
 • DŁUGIE POBRZEŻE - zaczyna się za Zieloną Bramą. Przy Długim Pobrzeżu, wzdłuż Mołtawy znajdują się średniowieczne bramy wodne: Krowia, Chlebnicka, Mariacka oraz Żuraw, który był największym dźwigiem średniowiecznej Europy.
 • ULICA MARIACKA - jedna z najpiękniejszych ulic Gdańska. Stoją na niej bogato dekorowane kamienice oraz baśniowy świat rzeźbionych przedproży.
 • BAZYLIKA MARIACKA - jest jedną z największych gotyckich świątyń Europy. Wznoszona była w kilku etapach od 1343 do 1502 r. We wnętrzu można podziwiać późnogotycki ołtarz główny, gotycką pietę, Piękną Madonnę, krucyfiks, epitafia i płyty nagrobne oraz kopię obrazu Hansa Memlinga Sąd Ostateczny. Interesującym jest również zegar astronomiczny wykonany w latach 1464-1470 przez Hansa Düringera. Z 77-metrowej wieży, na którą prowadzą 402 stopnie, będziemy podziwiać piękną panoramę miasta.
 • KOŚCIÓŁ ŚW. MIKOŁAJA - znajduje się na końcu ulicy Świętojańskiej. Jest najstarszą świątynią Gdańska, zbudowany w pod koniec XII w. Wystrój wnętrza jest wczesnobarokowy, na który składają się: ołtarze boczne, ambona oraz organy. W ołtarzu głównym z 1643 r. znajduje się malowidło A. Ranischa, przedstawiające m.in. patrona świątyni.
 • KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY - jeden z najstarszych kościołów Gdańska. We wnętrzu zobaczymy m.in. epitafium i grób Jana Heweliusza, obrazy pędzla Antona Möllera (Ukrzyżowanie) i Izaaka van den Blocke'a oraz B. Milwitza (Wjazd Chrystusa do Jerozolimy). Na 76-metrowej wieży kościelnej wisi carillon złożony z 37 dzwonów oraz muzeum zegarów wieżowych.
 • WIELKI MŁYN - znajduje się na przeciw kościoła św. Katarzyny. Został zbudowany w połowie XIV w. W młynie znajdowała się również piekarnia i magazyn. Obecnie w młynie mieści się dom handlowy.
 • RATUSZ STAROMIEJSKI - (1587-1595) dzieła Antoniego van Obbergena. Ciekawymi elementami są drewniane schody oraz cenny portal z ok. 1517 r. Obecnie Ratusz Staromiejski jest siedzibą Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Latem, w Sali Mieszczańskiej, odbywają się koncerty kameralne.
 • POMNIK POLEGŁYCH STOCZNIOWCÓW - upamiętniający tragiczne wydarzenia grudnia 1970 r.
 • MUZEUM NARODOWE - mieści się w dawnym klasztorze franciszkańskim. Ekspozycja muzeum stanowi malarstwo polskie XIX w. (Gerson, Michałowski, Boznańska, Malczewski), malarstwo światowe (Brueghel Młodszy, Dürer), gotycka rzeźba sakralna, skarbiec oraz słynne meble gdańskie. Jednak największą atrakcją jest słynny tryptyk Hansa Memlinga Sąd Ostateczny (1467-73).
 • WESTERPLATTE - cmentarz, na którym znajdują się mogiły poległych żołnierzy, którzy w 1939 r. bohatersko bronili przylądek. Na Westerplatte mieści się również ocalała Wartownia nr 1, ruiny koszar i Wartowni nr 3, czołg oraz pomnik Obrońców Wybrzeża.
 • KATEDRA OLIWSKA - gotycki kościół został wzniesiony jako świątynia cysterska w XIII w. Obecnie pełni funkcję katedry archidiecezji gdańskiej. Wnętrze wyposażone jest w stylu barokowym i rokokowym. W 1577 r. spłonęło gotyckie wyposażenie świątyni. Katedra oliwska jest najdłuższym kościołem w Polsce - mierzy 107 m. Interesującą ozdobą katedry są rokokowe organy pochodzące z drugiej połowy XVIII w., należą do najcenniejszych w Europie.
 • PARK OLIWSKI - przylega do katedry. Powstał w XVIII w. na terenie dawnych ogrodów klasztornych. Podzielony jest na dwie części: francuska (cisy, graby, lipy, stawy i Grota Szeptów) i angielska (miłorząb japoński, chińska altanka, sztuczne pagórki). We wschodniej części parku mieści się alpinarium i palmiarnia.
 • LATARNIA MORSKA - znajduje się w Nowym Porcie. Statkom wskazywała wejście do portu gdańskiego do roku 1984. Latarnia została wzniesiona na wzór słynnej latarni wybudowanej w 1871 r. w Cleveland (USA). We wnętrzu latarni możemy podziwiać wspaniale zachowane historyczne urządzenia optyczne oraz wystawę "Latarnie morskie Gdańska na przestrzeni wieków". Ze szczytu roztacza się malownicza panorama na Port Gdański, Westerplatte oraz całą Zatokę Gdańską aż po Gdynię i Hel.
 • ZOO - znajduje się na pięknych wzgórzach, swą powierzchnią zajmuje ponad 100 ha terenu. Atrakcją terenu jest nowoczesny szklany dom dla szympansów.OFERTY Z BAZY NOCLEGOWEJ - Gdańsk

MIEJSCOWOŚCI W POBLIŻU
Sobieszewo - 16.53 km
Świbno - 19.68 km
Sopot - 8.06 km
Gdynia - 10.92 km
Rumia - 22.68 km
Łęgowo - 8.49 km


WYZNACZ TRASĘ
Z:   do: 
CIEKAWE MIEJSCA W OKOLICY
LOKALIZACJA
KOMENTARZE
Imię lub nick

Wpisz treść komentarza


« Pytanie kontrolne


Pola oznaczone (*) są wymagane. Komentarze skrajnie obraźliwe nie będą zamieszczane.

Polecamy
Korzystanie z serwisu trojmiasto.popracy.pl jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.


Serwisy turystyczne popracy.pl
Copyright © 2004 - 2024 Tenet